09-9514276

+ קטגוריית המאמרים

יתרונות הקוד הפתוח

יתרונות הקוד הפתוח

המניעים לשימוש ופיתוח תוכנות קוד פתוח הן רבים. חלקם נובעים מפילוסופיה , אך רובם נובעים מפרקטיקה טהורה. להלן פירוט היתרונות של פלטפורמות הקוד הפתוח:
 

עלות
בדרך כלל, היתרון הנתפס המרכזי של פלטפורמות קוד פתוח הוא העובדה כי שימוש בתוכנות קוד פתוח הוא בחינם או בעלות נמוכה. אבל המאפיין הזה הוא לא בלעדי רק לתוכנת קוד פתוח, שכן ישנן היום אפליקציות אינטרנט רבות כגון אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט, Skype ,GMAIL , Google Docs ואחרות אשר ניתנות לשימוש ללא תשלום.

נגישות
הנגישות לכל חלקי הקוד והיכולת לשנות ולהתאים אותם לצרכי הלקוח ללא תלות בספק המקורי, מאפשרת כוונון ללא הגבלה של כל מוצר תוכנה מבוסס קוד פתוח. זו גם הסיבה שמומחים רבים הגיעו למסקנה שהדרך הטובה ביותר להאריך את חייו של יישום, היא לשחרר את קוד המקור שלו לציבור. למעשה אין מערכת תוכנה אחת ששרדה יותר מ-10 שנים ללא שדרוג משמעותי. לעומת זאת יש כיום תוכנות קוד פתוח בנות מעל 30 שנה שעדיין נמצאים בשימוש נרחב. זמינות קוד המקור מאפשרת לכל מתכנת לבצע את ההתאמות הנדרשות לו ולתחזק אותם בעצמו ללא תלות ביצרן המקורי.
 

הזכות להפיץ
קיומה של תשתית פתוחה, מעודד מפתחים לפתח חידושים ואפליקציות שלהם בתמורה לעלות נמוכה יחסית. הזכות של מפתחים קטנים להשתמש בתשתית הבסיסית בחינם לרבות הזכות להפיץ אותה עם התוסף שהם פיתחו לה יוצרת שגרירים טובים ושיתופי פעולה שמעמיקים את השימוש בקוד המקורי. פיתוח קהילת מפתחים גדולה מבטיח מצידו כמות גדולה של משתמשים, אשר יוצרים שוק שמושך עוד מפתחים ועוד משתשמים. שילוב האינטרנסים הללו מסייע לשפר את האיכות של המוצר, וכן כדי לשפר את הפונקציונליות שלו.

לא ניתן להגביל את השימוש בתוכנה
אם יצרן שך תוכנה מחליט בשלב מסויים לא לשדרג את המוצר הרי שכל הצרכנים "תקועים" עם מוצר שלא עובד טוב או שהם מחוייבים לרכוש גרסא מתקדמת יותר. במקרה של קוד פתוח גם עם היצרן מחליט לא לפתח יותר את המוצר, הרי שקהילת המשתמשים והלקוחות יכולה להמשיך ולתמוך במוצר גם ללא עזרה היצרן המקורי.תכונה זו היא אחד היתרונות הבולטים של הקוד הפתוח שכן הלקוח מפסיק להיות "שבוי" בידיו של יצרן התוכנה והוא יכול לרכוש שדרוגים ממגוון של ספקים ומפתחים ללא תלות ביצרן.

אמינות הקוד הפתוח -אין קופסאות שחורות
קוד פתוח נחשב על ידי מומחים ליישום אמין בעיקר משום שהוא נמצא בשימוש על ידי גורמים רבים במקביל שכל אחד בוחן את ומאמת את תקינות האלגוריתם. לעומת זאת בקוד סגור בדיקות האיכות נעשות על ידי היצרן המקורי ותיקונן יופיע רק בגרסא הבא לכשתצא.


חברת Dreamview מספקת שירות בניית אתרים בקוד פתוח ונחשבת לאחת מהחברות המובילות את תחום הקוד הפתוח בישראל