+ קטגוריית המאמרים

תהליך פיתוח אתר אינטרנט

תהליך פיתוח אתר אינטרנט

תהליך פיתוח אתר אינטרנט הוא תהליך שמנסה להתאים טכנולוגיה לצרכים המשתנים של הארגון. כדי לעשות זאת, אנו מציעים גישה רציפה בת מספר שלבים:

1. תכנון: הגדרת קהל היעד, יעדים ומטרות.
תהליך פיתוח אתר אינטרנט מתחיל בהגדרת היעדים והמטרות של האתר. יעדים אלה כוללים החלטה על דרך הטיפול בקהלי המטרה העיקריים של האתר לרבות: לקוחות, משקיעים, גיוס עובדים חדשים וכו. לכל קהל מטרה יש צורך בעיצוב ותכנים מתאימים. תהליך פיתוח אתר אינטרנט דורש ניתוח נכון את כלל הצרכים הארגוניים והקצאת המשאבים הנדרשים. בנוסף, חשוב לתכנן את כלי הסטטיסטיקה ומדדי הבקרה העתידיים למעקב אחר ביצועי האתר.

2. מהי ארכיטקטורת האתר המתאימה? 
החשיבות של ניתוח פונקציונאליות האתר היא בכך שהיא דורשת תהליך מסודר של איסוף מידע מכל מחלקות הארגון שיזדקקו לשירותי האתר והכנסתם למבנה הנתונים של האתר. בסוף תהליך איפיון האתר מתקבלת תוכנית פריסת המידע שמכילה את רשימת כל העמודים באתר, וכן סכימה של עץ הקישורים של האתר המראה את הקשר בין הדפים השונים באתר. כדאי לבקר גם באתרי מתחרים במסגרת תהליך איסוף והשוואת מידע, כדי ללמוד ולשפר את התהליכים שיהיו באתר לעומת התחרות הקיימת ברשת.

3. עיצוב האתר
עיצוב האתר הוא ליבו של תהליך פיתוח אתר אינטרנט. שלב זה לוקח בחשבון את המטרה של כל עמוד, קהל המטרה שלו, סוג המידע שיוצג בו וכו. מעצב אתרים טוב יודע לפרוס נכון המידע בכל עמוד בצורה אלגנטית, תוך כדי התחשבות בתהליכים אחרים שנדרשים בתהליך פיתוח האתר, כגון התאמה לסטנדרטים של קידום אתרים, שימוש נכון ב CSS, התאמה לתצוגה בסלולר, שימוש נכון בתפריטים, וכו.


4. בניית האתר

 
ישנן טכניקות ושפות תיכנות רבות שניתן לבנות בהם את האתר. הדרך המקובלת ביותר היא שימוש במערכת ניהול תוכן המבוססת על קוד פתוח. בניית אתר בקוד פתוח היא פילוסופיה של פיתוח תוכנה שמאפשרת לכל המשתמשים גישה מלאה לכל חומרי המקור של התוכנה המקורית.  חברות בקהילת המפתחים של הקוד הפתוח מאפשרת יתרון עצום של חסכון בזמן פיתוח שכן כל מפתח תורם מעצמו מודולים חדשים לטובת הכלל וכך יכולים החברים בקהילה למקור ללקוחותיהם פתרונות שלמים שכוללים הן את הקוד המקורי והן את הפיתוחים שנוצרו על ידי קהילת התומכים.

היתרונות העיקריים בבחירת מערכות קוד פתוח לבניית אתר הם : צמצום העלויות הקשורות לבעלות על הקוד שכן חלק גדול מהפיתוחים נעשה על ידי מתכנתים בחברות שונות שמשתפים את עמיתיהם בפיתוחים שלהם ללא תמורה ישירה. צמצום התלות בספקי תוכנה - כל מתכנת עם מעט ניסיון יכול להמשיך את פיתוח הקוד מהנקודה בה היא נפסקה, ללא תלות במגבלות זמן או עלויות של ספק יחידי שהוא בעל הקוד המקורי. בקוד פתוח קל לבצע התאמות אישיות.

מתנגדי השיטה מעלים טענות בנושא חורי אבטחה שיש בקוד הפתוח. בדר"כ אלו טענות ללא סיבה, שכן קהילת המפתחים דואגת לסגור את בעיות האבטחה בעצמה כדי לשמור על המשכיות הפרויקט וזו בדר"כ טענה שמועלית על ידי חברות שממשיכות לעבוד בקוד סגור. בכל מקרה חשוב לוודא שלמערכת בה נבנה האתר יש גוף גדול שעומד מאחריה, נותן תמיכה במידת הצורך וממשיך לפתח מודולים וגרסאות, על מנת שהקוד ימשיך להיות רלוונטי גם כשיתרבו וישתנו המשימות שנדרשות מהאתר בעתיד.

5.שיווק באינטרנט וקידום אתרים
קידום אתרים ופרסום בגוגל הם התהליכים שמתחילים בסיומו של תהליך פיתוח אתר אינטרנט ומטרתם למשוך קהלי לקוחות ומשתמשים פוטנציאלים. תהליכי השיווק באינטרנט כוללים מרכיבים שונים לרבות : יחסי ציבור , קידום אתרים בתוצאות החיפוש של גוגל, פרסום באתרי חדשות ובאינדקסים, הצטרפות לתוכנית שותפים, פעילות ברשתות חברתיות, פעילות בפורומים ועוד.


6.מעקב אחר ביצועי האתר ופיתוחים עתידיים
לאחר סיום פרויקט פיתוח אתר אינטרנט ולפני התחלת תהליכי השיווק נדרש מעקב מתמיד אחר הביצועים של האתר. מומלץ להתקין את תוכנת הסטטיסטיקה של Google analytics שמאפשרת מעקב מפורט ועשיר מאד אחרי כמות הכניסות לאתר, מילות המפתח שדרכם מגיעים הגולשים, העמודים הנצפים ביותר, וכן ניתוח מעמיק לגבי התפקוד של כל עמוד.

שמירה על עדכניות האתר והוספה של מוצרים חדשים ועדכוניים מקצועיים הם חלק משמעותי ממדיניות תחזוקת האתר. אף אחד מאיתנו לא מתחייס ברצינות לאתר שהחדשות בו עודכנו לאחרונה לפני שנה.

מומלץ מידי מספר חודשים לקיים ישיבת מעקב ולסקור שינויים שחלו באתרי המתחרים בשוק, ושינויים בטכנולוגיות ובחידושים חדשים שעשויים להיות מתאימים לאתר האינטרנט ולשפר את הנאת הגולשים מהביקור באתר ו/או לייעל תהליכים נוספים בארגון על ידי העברתם לאתר האינטרנט.

לסיכום
המתודולוגיה המפורטת כאן של תהליך פיתוח אתר אינטרנט עשויה שלא להתאים לחלק מהארגונים, שכן בכל פרויקט ישנה דינמיקה מעט שונה וצרכים טכלונולוגיים שיכולים להשתנות. יחד עם זאת מרבית הפרויקטים של פיתוח אתרי אינטרנט בנויים בצורה המתוארת עם סטיות קלות.

 

מפרסמים את האתר שלנו בפייסבוק שלכם ומרוויחים 5% מכל עסקה שנמכור בעזרתכם.
פרסם בפייסבוק שלך את האתר באמצעות לינק ייחודי שנשלח אליך למייל. כל לקוח שיפנה אלינו וירכוש שירותי בניית אתר יזכה אותך מיידית ב5% מסך העסקה שתועבר אליך בהעברה בנקאית לחשבון שלך או באמצעות ביט