+ קטגוריית המאמרים
ג'ומלה היא מערכת ניהול תוכן (CMS), עטורת פרסים המאפשרת בניה של אתרי אינטרנט ויישומים מקוונים רבי עצמה. קלות השימוש בה והיכולת להוסיף כמות אינסופית של תוספים והרחבות, הפכו את ג'ומלה לפלפטורמה הפופולארית ביותר לבניית אתרי אינטרנט.מהי מערכת ניהול תוכן ?מערכת ניהול תוכן היא תוכנה שמאפשרת ניהול של כל מרכי המידע לרבות : טקסט, תמונות, וידאו, מסמכים ולמעשה כל קובץ מכל סוג שהוא. המערכת מאנדקסת את כל פריטי המידע ומאפשרת לגשת, לעדכן ולהוסיף מידע חדש. היתרון עיקרי של שימוש במערכת ניהול תוכן הוא שהיא אינה דורשת מיומנות או ידע טכנית לצורך ניהול האתר. הניווט והשימוש בה הם מאד אינטואיטיבים ומשחררת מהתלות במתכנת לכל עדכון.אילו סוגי אתרים ניתן לבנות באמצעות מערכת ג'ומלה. 

מערכת ניהול תוכן ג'ומלה פותחה בקוד פתוח בשפת PHP ומופצת באמצעות רישיון ציבורי לתוכנה בחינם (GNU General Public Liecense). להלן הסיבות הבולטות להצלחתה :קוד פתוח - ליבת מערכת ניהול התוכן של ג'ומלה אינה דורשת רישיון כך שבעל האתר יכול לקבל לידיו את מלוא קוד האתר שנבנה עבורו ואינו כבול בקבלת שירותי תמיכה ותחזוקה עתידיים רק מהחברה שבנתה עבורו את האתר. לכך יש גם משמעות כספית ללקוח הסופי.התאמה אישית - בשל הגמישות הרבה שג'ומלה מאפשרת, ניתן לעצב כל מה שעולה על דעתו של מעצב האתר ולאפשר חווית משתמש ייחודית ללא צורך בשימוש בתבניות עיצוב מוכנות מראש.

בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בשימוש במערכות ניהול תוכן בקוד פתוח כגון : דרופל, ג'ומלה או וורדפרס.  מערכות ניהול תוכן בקוד פתוח מהוות כיום תחרות משמעותית למערכות הנמכרות ברישיון ומקנות ערך רב יותר לאורך לארגונים המשתמשים בהן. להלן סקירה של היתרונות בבחירת מערכות ניהול תוכן בקוד פתוח: אין דמי רישיון - זה לא אומר שפיתוח אתר הוא בחינם. עדיין צריך לשלם עבור הפיתוח של האתר והתקנת של רכיבים מותאמים אישית. יחד עם זאת אין תשלום של דמי רישיון עבור השימוש בפלטפורמה מה שאומר חיסכון של מאות ואף אלפי שקלים בשנה.

באמצעות תוכנה סגורה ממספר סיבות מעשיות. בניית אתר בקוד פתוח עדיפה על פני בניית אתר בניית אתר בקוד פתוח עדיפה על פני בניית אתר באמצעות תוכנה סגורה ממספר סיבות מעשיות.מקובל לומר כי בניית אתר בקוד פתוח הינה עדיפה כי היא זולה יותר. יחד עם זאת יש פרמטרים נוספים בהיבט של שירות, תחזוקה, ביצועים ופיתוח עתידי שהופכים את הקוד הפתוח לאופציה מועדפת. להלן הסיבות לשקול שימוש בקוד פתוח בבניית אתר חדש:

האידאולוגיה שעומדת מאחורי אתרי קוד פתוח מקורה בפילוסופיה שיצאה כהתרסה על שיטות השיווק של מיקרוסופט שדרשה מחיר מלא עבור כל גרסה חדשה של ווינדוס ואופיס שיצאו לשוק. חברות שניסו לקרוא תיגר על מייקרוסופט פיתחו תוכנות מתחרות ופרסמו את כל קוד המקור בחינם, על מנת למשוך משתמשים רבים ולבנות קהילות גדולות שמאמצות את הפלטפורמה. עד מהרה זו הפכה לאסטרטגיה עסקית עבור חברות תוכנה רבות. החברה המפתחת וקהילת המשתמשים מתפרנסים למעשה ממכירת שירותי תמיכה נלווים של התקנות והתאמות מיוחדות לקוד המקורי וציבור המפתחים והמשתמשים נהנה בקוד איכותי ללא עלויות רשיון ותלות ביצרן המקורי.

המניעים לשימוש ופיתוח תוכנות קוד פתוח הן רבים. חלקם נובעים מפילוסופיה , אך רובם נובעים מפרקטיקה טהורה. להלן פירוט היתרונות של פלטפורמות הקוד הפתוח:  עלות בדרך כלל, היתרון הנתפס המרכזי של פלטפורמות קוד פתוח הוא העובדה כי שימוש בתוכנות קוד פתוח הוא בחינם או בעלות נמוכה. אבל המאפיין הזה הוא לא בלעדי רק לתוכנת קוד פתוח, שכן ישנן היום אפליקציות אינטרנט רבות כגון אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט, Skype ,GMAIL , Google Docs ואחרות אשר ניתנות לשימוש ללא תשלום.

אחד היתרונות הגדולים של מערכות קוד פתוח, מלבד העובדה שהן בחינם, היא שאם המערכת אינה עונה על הצרכים המדוייקים של הארגון, יש בידי המפתח הזדמנות לשפר אותה ולהתאימה לצרכים הנדרשים. שונה הדבר כאשר מחפשים תוכנת מדף שרק צוות הפיתוח המקורי שלה יכול לבצע את השינוי וזה כמובן לוקח זמן ויעלה את המחיר.

מערכות ניהול תוכן או CMS הן הדרך המקובלת כיום לבנות אתרי אינטרנט גמישים ודינמיים, שניתן לעדכן בקלות ולפיכך גם לקדם בקלות רבה יותר בגוגל. מערכות ניהול התוכן המתקדמות של היום מספקות את כל תכונות ה 2.0 Web האינטראקטיביות שמשתמשים רגילים אליהם מגלישה ומצריכת תוכן ברשתות החברותיות.מערכות ניהול תוכן מחברות את דף האינטרנט הנצפה על ידי הגולש למסד נתונים שנמצא מאחרי הקלעים. מאגר זה עוקב אחר כל התוכן באתר, בין אם מדובר בטקסט, וידאו, מסמכים, תאריכים, שמות משתמשים וססמאות של מנהלי האתר וכיו"ב . מערכות ניהול התוכן מאפשרות גם לנהל את תבניות העיצוב השונות על גביהן מוצגים התכנים השונים באתר.