+ קטגוריית המאמרים

אינטראנט ארגוני

אינטראנט ארגוני

בניית אינטראנט ארגוני: המדריך לשיפור התקשורת והשיתוף הארגוני

בעידן הדיגיטלי של ימינו, ארגונים בכל הגדלים מחפשים דרכים לשפר את התקשורת, שיתוף הידע והפרודוקטיביות של העובדים. אחד הכלים המרכזיים והיעילים ביותר להשגת מטרות אלו הוא אינטראנט ארגוני - פלטפורמה פנים-ארגונית המשמשת כמרכז עבודה דיגיטלי לכלל העובדים.

מאמר זה נועד לספק מדריך מקיף ומעשי לתהליך בניית אינטראנט ארגוני מודרני ואפקטיבי. נסקור את מאפייני המפתח, השלבים המרכזיים, השיקולים הטכנולוגיים והדגשים החשובים בפיתוח פלטפורמה כזו. בנוסף, נבחן כיצד מובילים בתעשייה מנצלים את הפוטנציאל של האינטראנט לטובת שיפור עסקי.


מהו אינטראנט ארגוני ומה תפקידו?

אינטראנט ארגוני הוא למעשה "רשת פנימית", נגישה אך ורק לעובדי החברה, המשמשת כמקום מפגש וירטואלי לכל פעילויות העבודה השוטפות. בשונה מאתר אינטרנט ציבורי, אינטראנט מכיל מידע רגיש ופונקציות ספציפיות לארגון, כמו גם כלים לשיתוף פעולה בין הצוותים והמחלקות השונות.

תפקידיו העיקריים של אינטראנט ארגוני הם:

 1. הנגשת ידע ומידע - ריכוז של כל המסמכים, הנהלים, הטפסים והמדריכים הארגוניים במקום אחד, לצד מנועי חיפוש חכמים.
 2. שיפור התקשורת הפנימית - העברת מסרים, עדכונים ומידע חיוני לעובדים בצורה מהירה ואפקטיבית, תוך יכולת למשוב ודיאלוג.
 3. שיתוף פעולה מקוון - כלים לניהול פרויקטים, חלוקת משימות, עריכה משותפת של קבצים ופורומים לדיון מקצועי.
 4. אוטומציה של תהליכי HR - זירוז של מטלות שוטפות כמו הגשת בקשות חופשה, דיווחי נוכחות, והזנת הוצאות.
 5. חיזוק תרבות ומחויבות - יצירת תחושת קהילה, שייכות וגאווה ארגונית באמצעות שיתוף סיפורי הצלחה, טיפוח ערכים ועידוד מעורבות.

נכון לשנת 2021, מעל 75% מהחברות ברחבי העולם כבר מפעילות אינטראנט, והמספר רק הולך וגדל. מחקרים מראים כי השימוש באינטראנט יכול להגדיל את היעילות התפעולית בכ-30% ולחסוך עד 35% בעלויות הקשורות לחיפוש מידע ותקשורת פנימית לא אפקטיבית.

שלבים מרכזיים בבניית אינטראנט ארגוני

תהליך בניית אתר אינטראנט דורש תכנון מוקדם, מתודולוגיה סדורה ושיתוף פעולה בין מספר דיסציפלינות - החל ממשאבי אנוש ותפעול ועד IT ושיווק פנים-ארגוני. להלן חמשת השלבים המרכזיים בפרויקט שכזה:

 1. אפיון ואסטרטגיה
  בשלב הראשוני יש להגדיר בבהירות את המטרות, היעדים והצרכים העיקריים של האינטראנט. זה כולל מיפוי בעלי עניין, הבנת פרסונות המשתמשים, גיבוש דרישות טכניות ופונקציונליות, ובניית לו"ז ראשוני. חשוב להתייעץ עם נציגים מהמחלקות השונות ולהגיע לקונצנזוס סביב החזון המשותף.

 2. עיצוב ממשק משתמש (UI/UX)
  העיצוב הוא מרכיב מפתח בהצלחת האינטראנט ובנכונות העובדים להשתמש בו. יש לבנות ממשק אינטואיטיבי, נגיש ומזמין שמשלב את השפה המותגית הארגונית. דגש על מבנה ניווט פשוט, חווית משתמש זורמת, וטכניקות מתקדמות כמו חיפוש חכם ופרסונליזציה.

 3. פיתוח הפלטפורמה
  בחירת פלטפורמת ההקמה תלויה בגודל הארגון, דרישות אבטחת המידע, התקציב ומשאבי ה-IT הפנימיים. נפוצות כיום פלטפורמות מוכנות כמו SharePoint של מיקרוסופט, ו-Drupal בקוד פתוח. תהליך הפיתוח כולל בחירת תשתיות, אינטגרציות למערכות תפעוליות, בדיקות QA, העלאת תכנים והסבת מידע מהמערכות הישנות.

 4. הדרכה ושיווק פנימי
  השקת האינטראנט דורשת "מסע שיווק" פנימי שיחשוף את העובדים לפלטפורמה החדשה, יסביר את היתרונות וייצור מוטיבציה לאימוץ. חיוני לקיים הדרכות פרונטליות וסדנאות, להפיץ חומרים כתובים, ולגייס "שגרירים" מכל מחלקה שיקדמו את השימוש. מטרת העל היא להפוך את האינטראנט לחלק בלתי נפרד משגרת העבודה.

 5. מדידה ואופטימיזציה
  בשלב שלאחר ההשקה יש לעקוב אחר מדדי הביצוע העיקריים של האינטראנט - כמות המבקרים, זמן השהייה, דפים פופולריים, רמת אינטראקציה. בהתאם לתובנות שיתקבלו, צריך לבצע התאמות ושיפורים בחוויית המשתמש, בתכנים ובתהליכים. האינטראנט הארגוני הוא מערכת דינמית שדורשת "טיפוח" מתמשך.


מגמות וחידושים בבניית אינטראנט ארגוני

עם התקדמות הטכנולוגיה ושינוי צורכי הארגונים, מתחום האינטראנט ממשיך להתפתח ולהתחדש. הנה מספר מגמות מובילות שצפויות להשפיע על הענף בשנים הקרובות:

 1. אינטראנט חברתי (Social Intranet)
  הטמעה של מאפייני "רשת חברתית" כמו פרופילי עובדים, קהילות נושא, זרמי פעילות ותגובות לייקים/תגובות. המטרה היא לעודד שיח פתוח ושקוף, לחזק את תחושת הקהילתיות, ולאגום ידע באופן שיתופי.

 2. חווית משתמש רספונסיבית ומותאמת לניידים
  עם הגידול בעבודה מרחוק ומהבית, חיוני לספק לעובדים גישה נוחה לאינטראנט בכל זמן ומכל מקום. עיצוב רספונסיבי שמתאים עצמו למסכים קטנים ומגע, לצד פיתוח אפליקציה ייעודית.

 3. אישיות והתאמה אישית (Personalization)
  שימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה (ML) כדי להתאים את התכנים, ההמלצות והתראות לפרופיל ולצרכים הפרטניים של כל עובד - על בסיס תפקידו, היסטוריית החיפושים והעדפותיו.

 4. אינטגרציה של יישומים ותהליכים עסקיים
  חיבור מערכות Back Office (כמו ERP, CRM, LMS) לאינטראנט, כדי לאפשר לעובדים לבצע פעולות תפעוליות מתוך ממשק אחד. רכיבים אלו יוטמעו בצורה אורגנית, תוך שמירה על UX אחיד.

 5. מציאות מדומה ורבודה לצרכי הדרכה והכשרה
  בעידן של Work From Home, אינטראנט יכול לשמש כאמצעי יעיל להכשרה מרחוק. טכנולוגיית VR/AR תאפשר לסימולציות, הדרכות מעשיות ואף סיורים וירטואליים להתקיים דרך הפלטפורמה הפנימית של החברה.


דוגמאות לאינטראנט ארגוני מוצלח

ניתן ללמוד רבות מחברות מובילות שהשכילו להפיק את המרב מפרויקט האינטראנט שלהן:

 1. חברת המזון נסטלה השיקה בשנת 2012 את +iNES - פלטפורמת אינטראנט סוציאלית חדשה ששילבה כ-90% מהיישומים הארגוניים. האתר סיפק Onboarding מואץ לעובדים חדשים, צ'אט פנימי מאובטח, וספריה עשירה של תכנים שיווקיים הניתנים לשיתוף ברשתות.

 2. חברת התעופה KLM השיקה את האינטראנט "Base Camp" המנגיש לאלפי הדיילים, הטייסים והמכונאים מידע מדויק בזמן אמת על לוחות זמנים, טיסות ושינויים תפעוליים. הפורטל הסלולרי מאפשר גם גישה לשכר, בקשת חופש ומשימות אישיות.

 3. חברת הטכנולוגיה Cisco משתמשת באינטראנט "Cisco Employee Connection" כדי לחזק את המעורבות והמוטיבציה של 70,000 עובדיה ברחבי העולם. הפלטפורמה הזוכה לשבחים מציעה פרסונליזציה מתקדמת, עדכוני סטטוס, פורומים לחדשנות וחללי עבודה וירטואליים.

 4. ענקית התרופות פייזר פרסה את אתר ה-Hub כמרכז הידע, השיתוף והתרבות הארגונית שלה. העובדים נהנים מעמודי פרופיל אישיים, קהילות מקצועיות, זירה להחלפת רעיונות ותוכן עשיר בפורמטים אינטראקטיביים.


סיכום - בניית אתרי אינטראנט כהזדמנות אסטרטגית

אינטראנט ארגוני הוא הרבה יותר מ"מערכת מידע" או "אתר תדמית". מדובר בכלי חיוני לשיפור התפוקה, החדשנות והמוראל בארגונים מודרניים, היכולים לייצר יתרון תחרותי מול ארגונים שבוחרים להישאר מאחור. פרויקט בניית אינטראנט איכותי מצריך ראייה אסטרטגית רחבה, תכנון מוקפד והיכרות עם הפרקטיקות והטכנולוגיות העדכניות ביותר בתחום.


אנו בחברת Dreamview מלווים עשרות ארגונים בתהליכי אפיון, עיצוב ופיתוח אתרים פנימיים שמאיצים את הצמיחה והמצויינות שלהם.