+ קטגוריית המאמרים

בניית אתרים בקוד פתוח

בניית אתרים בקוד פתוח
שדרוג אתרים
באמצעות תוכנה סגורה ממספר סיבות מעשיות. בניית אתר בקוד פתוח עדיפה על פני בניית אתר
בניית אתר בקוד פתוח עדיפה על פני בניית אתר באמצעות תוכנה סגורה ממספר סיבות מעשיות.

מקובל לומר כי בניית אתר בקוד פתוח הינה עדיפה כי היא זולה יותר. יחד עם זאת יש פרמטרים נוספים בהיבט של שירות, תחזוקה, ביצועים ופיתוח עתידי שהופכים את הקוד הפתוח לאופציה מועדפת. להלן הסיבות לשקול שימוש בקוד פתוח בבניית אתר חדש:

 
השקעה ראשונית
היתרון הבולט ביותר של בניית אתרים בקוד פתוח הוא כאמור העלות. הפצת מערכות קוד פתוח כגון ג'ומלה ו דרופל ניתנות בחינם להורדה, ונחשבות קלות להתקנה, לשימוש, ולעדכון, ומגיעות ללא סיבוך כלשהו של בעיות רישוי.
תמיכה
התמריץ העיקרי של חברות קוד פתוח הוא תגמול עבור תחזוקה, הכשרה ותמיכה. זהו מודל ההכנסות של כל חברות הקוד הפתוח. ולכן במידת הצורך תמיד ניתן לפנות לחברה המפתחת לצורך קבלת תמיכה בעלות זולה מאד, ביחס לעלויות הרשיון של תוכנות קנייניות. מאחר ומודל הרווח של חברות אלו מבוסס על הפצה נרחבת בחינם של הקוד והכנסות מתמיכה ומשדרוגים הרי שלמרביתן יש מוניטין מצויין לאיכות התמיכה שהן מספקות, מה שהופך אותן קשובות יותר לדרישות של משתמשים ומפתחים.
איכות
האידאל של בניית אתרים בקוד פתוח הוא יצירת סטנדרטים גבוהים של סביבת פיתוח ללא תקלות, שכן תהליכי הפיתוח מתועדים בצורה ברורה בתוך קוד המקור על מנת להקל על מפתחים נוספים להצטרף לקהילה. פילוסופיית תכנות שיומדת מאחרי צורת חשיבה שכזו מעמידות את הקוד שפותח לביקורת ציבורית גלובלית ולכן בהכרח תורמת ליצירת קוד שהוא בהכרח שקוף יותר, פשוט יותר ומודולרי יותר.

תכונות אלו, מסייעות למפתחים שמשתמשים בקוד הפתוח להמשיך לתחזק בעצמם את הקוד ולבצע בו שינויים בהתאם לצרכי הלקוח בקלות יחסית, ובכך מוזילות לאורך זמן את עלויות התחזוקה והשדרוגים של התוכנה.

מסיבות דומות חברות סטארט אפ קטנות רבות (כולל גוגל בתחילת דרכה) מעדיפות לבסס את פעילותן על שימוש בתוכנות קוד פתוח. ספק אם גוגל היתה בכלל מצליחה כפי שהיא היום, אלמלא היתה נעזרת בפלטפורומות הקוד הפתוח של לינוקס , כדי להינות מארכיטקטורת שרתים המחברת עשרות אלפי שרתים במקביל , לטובת אלגוריתם החיפוש והאחסון שלה.

אבטחה

סוסים טרויאנים, וירוסים ותוכנות זדוניות אשר פולשים נפוצים למערכות Windows והן הקללה של כל שמשתמש במחשב אישי, אינם ידועים לרוב משתמשי לינוקס.

מרכיב האבטחה הוא הבונוס הגדול של מערכת ההפעלה לינוקס (שהיא כיום התשתית למרבית תוכנות הקוד הפתוח) ולכן זהו יתרון נוסף של תוכנות קוד פתוח. כל גרסאות הלינוקס כוללות מנגנוני עדכון ומספקות עדכוני אבטחה שוטפים.

אין פירוש הדבר כי לינוקס מחוסנת לגמרי מפני האקרים, אך ארכיטקטורת המערכת שלה הרבה פחות פגיע להתקפה. העלות של מניעת וירוסים על מערכות Windows היא עצומה.

סוף התלות בספק יחיד

בניית אתר בקוד פתוח מפחיתה את התלות ברכישת שירותים נלווים ועתידיים אצל ספק התוכנה אשר נוטה למקסם את המחיר עבור כל שירות או שדרוג במקרה שהלקוח כבול לקוד שלו. אחת המטרות של הקוד הפתחו היא לקדם יכולת שיתוף פעולה בין יישומים שונים שפועלים על גבי מערכות הפעלה שונות. לעומת זאת כאשר מדובר בתוכנות סגורות, הדרך שבה תוכננו מבני הנתונים מחייבת הסתמכות רק על יישומים של הספק המקורי ומונעת אפשרות של שילוב יישום מוצרים מתחרים.

בהיבט של בניית אתר אינטרנט כל הוספה עתידית של בלוג/ ספריית וידאו/ מערכת הזמנות תהיה חייבת להשתמש במנגנון של החברה שממנה נקנה האתר המקורי. ההשפעה של תלות שכזו על המחיר היא ברורה.

סטנדרטים של קוד פתוח מאפשרים לבעלי אתרים להתקשר עם ספקי אפליקציות עצמאיים. וכיוון שההיצע של ספקי האפליקציות הנלוות הוא גבוה כאמור, עלות התוספים הנלווים שידרשו לשדרוגים הינה נמוכה מאד ונמצאת משוק תחרותי. כך שלהמשך התחזוקה והפיתוח יש מענה גם בהווה וגם בעתיד, שכן המוטיבציה ויכולת הפיתוח של עשרות אלפי מתכנתים שמציעים שדרוגים למאות אלפי משתמשים תמיד תהיה גבוהה יותר מחברה שיש בה מספר מוגבל של מתכנתים. כך לדוגמא למערכת JOOMLA שאמצנו  בDreamview ישנם כיום מעל 9500! רכיבי תוכן שונים בהן עשרות סוגי בלוגים, מנגנוני מסחר אלקטרוני, ניהול ידע, ניהול הרשאות, גלריות תמונות, מנגנוני פרסום, אינדקס עסקים וכו.

בכל פרויקט של בניית אתר בקוד פתוח יש היצע של רכיבים מוכנים שאפשר לקחת מהמדף, לבצע התאמת לעיצוב האתר, ולהתקין. ההוזלה בעלויות הפיתוח היא כמובן ניכרת.

עקרון החופש
החופש בקוד הפתוח מתייחס ליכולות המשתמשים : להריץ, להעתיק, להפיץ, ללמוד, לשנות ולשפר את התוכנה.

עקרונות אלו הן שהופכים אתרים מבוססי קוד פתוח לכמעט נטולי באגים, לבעלי יכולת אינטגרציה פשוטה יחסית למערכות אחרות, ולבעלי יכולת התאמה מקסימלית לצרכי הלקוח. במספר פרויקטים שנתקלנו בהם בשנה האחרונה, חברות פנו אלינו לאחר שהתחילו תהליך בניית אתר עם חברה אחרת ובמהלך הבניה התברר כי קטלוג המוצרים שלהם אינו סטנדרטי וכלל עץ מוצרים לא אחיד שבחלק מהקטגוריות שלו יש רמה אחת של מוצרים ובחלק אחר יש 2-3 רמות שכוללות גם מוצרים נלווים. הקטלוג של האתר של החברה הראשונה עמה התקשרו חייב שינויי מיוחד בקוד המקור ובפלטפורמת ההפעלה הבסיסית. לאור השינוי תקציב הפרויקט עלה משמעותית ולאחר חילוקי דעות כואבים בין הצדדים בוטל הפרויקט. לעומת זאת בעולם הקוד הפתוח מצאנו עבורם פתרון גמיש שהותאם בדיוק לצרכים שלהם, בתוך פחות משבועיים.

ובכל זאת מחיר
אין ספק שנושא המחיר, הוא הזרז המשמעותי  לבניית אתרים בקוד פתוח. היבט המחיר ניכר הן במחיר הקמת הפרויקט, עלות השדרוגים העתידיים שלו, היכולת לשמור ולתחזק את הקוד שנים קדימה ולחסוך בכך עלויות של החלפת מערכות, וכמובן היכולת להחליף ספקים ולתמחר בינהם ללא תלות בבעל הקוד המקורי. הלקוח הוא בעל הקוד והוא יכול להחליט היכן הוא רוצה לאחסן את האתר ומאיזה ספק הוא רוצה לרכוש תמיכה ושדרוגים. כאשר הכוח עובד ללקוח, חברת בניית האתרים המקורית צריכה להתאמץ יותר כדי לשמור עליו.
אם הינך מעוניין לשמוע פרטים נוספים השאר לנו פרטים ונציג החברה יחזור אליך בהקדם